Tyniec nad Ślęzą

Z Encyklopedia Gminy Kobierzyce
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest tylko zalążek artykułu.
Jeśli możesz, uzupełnij ten artykuł i usuń z jego początku szablon zalążek.

Inne strony do uzupełnienia

Tyniec nad Ślęzą
Kosciol tyniec nad sleza.jpg
Liczba ludności (2013) 561
Sołtys Łukasz Orfin
Parafia Tyniec nad Ślęzą
Mapa OpenStreetMap


Tyniec nad Ślęzą (niem. Groß Tinz a.d. Lohe) – wieś leżąca w południowo-wschodniej części gminy, na lewym brzegu rzeki Ślęzy.

Nazwa wsi[edytuj]

Tyniec nad Ślęzą jest często błędnie nazywany Tyńcem nad Ślężą. Nazwa miejscowości pochodzi od rzeki Ślęzy, która przez nią przepływa, nie zaś od góry Ślęży leżącej w okolicy Sobótki (widać to doskonale w niemieckiej nazwie Tinz a. d. Lohe - natomiast góra Ślęża w j. niemieckim to Zobtenberg), zatem poprawną nazwą jest tylko nazwa Tyniec nad Ślęzą – taka też nazwa widnieje w urzędowym systemie identyfikatorów i nazw miejscowości[1]. Jednak na tablicach przy wjeździe do miejscowości widnieje nazwa "Tyniec nad Ślężą".

Zabytki[edytuj]

Wszystkie ważniejsze zabytki Tyńca związane są z zakonem joannitów. Wieś należała do zakonu od wczesnego średniowiecza do roku 1810.

Na południu wsi znajduje się otoczony kamiennym murem wczesnogotycki jednonawowy kościół z XIIIw. Na placu przed kościołem stoi pomnik św. Jana Nepomucena z 1733 r.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. System identyfikatorów i nazw miejscowości
Miejscowości gminy Kobierzyce
BąkiBielany WrocławskieBiskupice PodgórneBudziszówChrzanówCieszyceDamianowiceDobkowiceDomasławJaszowiceKobierzyce KrólikowiceKrzyżowiceKsięginiceKukliceMagniceMałuszówNowinyOwsiankaPełczycePustków WilczkowskiPustków ŻurawskiRacławice WielkieRolantowiceSolnaSzczepankowiceŚlęzaTyniec MałyTyniec nad ŚlęząWierzbiceWysokaŻerniki MałeŻurawice