Obchody 800-lecia Tyńca Małego

Z Encyklopedia Gminy Kobierzyce
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo obchodów

W 2006 r świętowano w Tyńcu Małym 800-lecie powstania miejscowości, 70 lecie figury Matki Boskiej Fatimskiej oraz 60-lecie Szkoły Postawowej. Obchody były rozłożone w czasie - złożyły się na nie: piknik rodzinny, odpust parafialny (10 września) oraz konferencja popularno-naukowa (23 września).

Dodatkowo 14 października 2006 odbyła się w Tyńcu wyjazdowa sesja Rady Gminy, na której obecni byli mieszkańcy.

Obchody organizował Społeczny Komitet Obchodów 800-lecia Tyńca Małego pod kierownictwem Janusza Gargały. Logo obchodów zaprojektowała Helena Burska.


Piknik rodzinny 18 czerwca[edytuj]

Po Mszy Św. w kościele parafialnym, odsłonięto i poświęcono obelisk upamiętniający rocznicę. Po południu na boisku sportowym odbył się festyn rodzinny połączony z zabawą taneczną. Atrakcją festynu był pokaz sztucznych ogni.

Mieszkańcy Tyńca podczas pikniku

Odpust parafialny 10 września[edytuj]

Mszę św. odpustową koncelebrował nowy ks. biskup Andrzej Siemieniewski, przyjaciel proboszcza parafii w Tyńcu Małym - ks. Ireneusza Alczyka. W tych dniach odpustowych została wstawiona do przedsionka kościoła oryginalna stara kamienna tablica z herbem zakonu Augustianów, dawnych właścicieli Tyńca, pochodząca prawdopodobnie z tynieckiego pałacu baronowej Marii Józefy von Ruffer znaleziona przy zabudowaniach na ul. Parkowej przez p. Krzysztofa Kmiecika i przez niego przekazana tynieckiemu kościołowi.

Gościem uroczystości był Gustav Freiherr von Fürstenberg.

Konferencja popularno-naukowa 23 września[edytuj]

Konferencja popularno-naukowa na temat Tyńca i okolic prowadzona była przez pięciu specjalistów od różnych epok. Podczas konferencji można było oglądać wypożyczone z muzeum archeologicznego eksponaty pochodzące z wykopalisk w Tyńcu.

Prelegenci:

  • Krzysztof Demidziuk (Muzeum Miejskie Wrocławia)
  • Janusz Gargała
  • Marta Miniewicz
  • Marcin Wolny