Marsz śmierci Fünfteichen - Groß-Rosen

Z Encyklopedia Gminy Kobierzyce
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tablica pamiątkowa w Tyńcu Małym

Marsz śmierci Fünfteichen - Groß-Rosen – marsz śmierci jaki odbyli więźniowie niemieckiego obozu AL Fünfteichen w Fünfteichen (dziś Miłoszyce) do obozu macierzystego Groß-Rosen w styczniu 1945.

Wobec zbliżania się wojsk radzieckich władze niemieckie podjęły decyzję o likwidacji obozu w Miłoszycach i przeniesienia więźniów do obozu w Groß-Rosen. Marsz rozpoczęło ok. godz. 13, 22 stycznia 1945 roku 6 tysięcy więźniów, w tym wielu Polaków oraz eskorta esesmanów w tym z Dywizji SS Galizien.

Ze względu na wycieńczenie więźniów i ciężkie warunki pogodowe (ostra zima) bardzo wielu jeńców nie mogło wytrzymać tempa marszu, toteż esesmani masowo mordowali chorych i nie nadążających. W trakcie noclegów lub postojów we wsiach Tyniec Mały (24 stycznia 1945), Strzeganowice, Kąty Wrocławskie, Piotrowice i Wichrów Niemcy zamordowali liczne grupy chorych, czasem zakopując ich żywcem. W sumie w czasie marszu śmierci zabito 2 tysiące osób.

W latach 70. XX w. większość ofiar ekshumowano i pochowano na cmentarzach we Wrocławiu i Kątach Wrocławskich. Na miejscu zbrodni w Tyńcu Małym postawiono pomnik z tablicą upamiętniającą.

W ramach ekshumacji natrafiono na szczątki następującej ilości osób:

  • Tyniec Mały 51 osób
  • Piotrowice - 154 osób,
  • Wichrów - 120 osób

Bibliografia[edytuj]