Księginice

Z Encyklopedia Gminy Kobierzyce
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest tylko zalążek artykułu.
Jeśli możesz, uzupełnij ten artykuł i usuń z jego początku szablon zalążek.

Inne strony do uzupełnienia

Księginice
Liczba ludności (2013) 152
Sołtys Wiesław Pacholik
Parafia Domasław
Mapa OpenStreetMap


Księginice (niem.: do 1908: Polnisch Kniegnitz, 19081937: Kniegnitz, 19371945: Elfhofen) – wieś położona w północnej części gminy na wschód od drogi krajowej nr 8.

Do 2006 roku miejscowość należała do parafii w Tyńcu Małym. Od 26 czerwca 2006 należy do nowo utworzonej parafii w Domasławiu.

Historia[edytuj]

Wieś założona w XIII w. prawdopodobnie 12 maja 1268 (dokument mówi o wielu miejscowościach, więc należy traktować tę datę jako przybliżoną). W 1906 roku w wyniku germanizowania nazw miejscowości został usunięty człon Polnisch. W 1937 nazwa została przekształcona na Elfhofen, podobnie jak wielu innych miejscowości założonych przez Polaków.

Nazwa Kniegnitz wywodzi się od staropolskiego słowa kniaź - książę, przez co część językoznawców po zakończeniu II Wojny Światowej i odzyskaniu przez Polskę ziem zachodnich opiniowała za nazwą miejscowości Książnice.

Pod koniec II Wojny Światowej Księginice znalazły się na trasie Marszu śmierci Fünfteichen - Groß-Rosen. Według niepotwierdzonych informacji - we wsi rozstrzelano jeńców i ciała gdzieś niedaleko wywieziono - bliżej niż do Tyńca. Pierwsi przesiedleńcy przybyli do wsi latem 1945 r. Niektórzy razem z Niemcami mieszkali pod jednym dachem jeszcze przez dwa lata. Przed wybuchem wojny była to rozwinięta industrialnie mała wieś - poczta, kużnia, jubiler, piekarnia, gospoda itp.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Miejscowości gminy Kobierzyce
BąkiBielany WrocławskieBiskupice PodgórneBudziszówChrzanówCieszyceDamianowiceDobkowiceDomasławJaszowiceKobierzyce KrólikowiceKrzyżowiceKsięginiceKukliceMagniceMałuszówNowinyOwsiankaPełczycePustków WilczkowskiPustków ŻurawskiRacławice WielkieRolantowiceSolnaSzczepankowiceŚlęzaTyniec MałyTyniec nad ŚlęząWierzbiceWysokaŻerniki MałeŻurawice