Gmina Kobierzyce

Z Encyklopedia Gminy Kobierzyce
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Gminy Kobierzyce

Gmina Kobierzyce – gmina wiejska, położona w centralnej części województwa dolnośląskiego w powiecie wrocławskim na południe od Wrocławia. W latach 1975-1998 gmina należała do województwa wrocławskiego.

Powierzchnia gminy wynosi 149 km². Ludność: 15.575. Zaludnienie: 104,5 osoby/km². Od wschodu graniczy z gminami Siechnice i Żórawina, od południa z gminą Jordanów Śląski i Borów, od zachodu z gminą Sobótka i od północnego zachodu z gminą Kąty Wrocławskie.

Położenie gminy na terenie województwa dolnośląskiego jest szczególne, ze względu na bezpośrednie związki z sąsiadującym Wrocławiem oraz obecność w północnej części gminy rozbudowanego węzła komunikacyjnego dróg krajowych i międzynarodowych. Na terenie gminy, w rejonie "węzła bielańskiego", funkcjonuje wciąż rozbudowywany kompleks supermarketów i domów handlowych różnych branż (Centrum Bielany, Castorama, Ikea, Obi, Tesco, Piotr i Paweł (niegdyś A4 i Office Depot) i inne) - zapowiadane jako największe centrum handlowe w Polsce.


Zobacz też[edytuj]

Miejscowości gminy Kobierzyce
BąkiBielany WrocławskieBiskupice PodgórneBudziszówChrzanówCieszyceDamianowiceDobkowiceDomasławJaszowiceKobierzyce KrólikowiceKrzyżowiceKsięginiceKukliceMagniceMałuszówNowinyOwsiankaPełczycePustków WilczkowskiPustków ŻurawskiRacławice WielkieRolantowiceSolnaSzczepankowiceŚlęzaTyniec MałyTyniec nad ŚlęząWierzbiceWysokaŻerniki MałeŻurawice